Jaką pompę ciepła wybrać?
Rosnąca świadomość ekologiczna, której towarzyszą rosnące ceny paliw i energii sprawiają, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wybór pompy ciepła. Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne zarazem, dzięki któremu można uzyskać komfort cieplny przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków związanych z ogrzewaniem obiektu do absolutnego minimum. Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę?
Wybór pompy ciepła z pewnością warto poprzedzić badaniem rynku. Bardzo pomocne może się okazać zapoznanie z ofertami różnych producentów i porównanie cech oraz parametrów interesujących nas urządzeń. Korzystne będzie również zasięgniecie opinii eksperta. Zazwyczaj jest to instalator lub projektant instalacji grzewczych. Opierając się na swojej wiedzy technicznej oraz bardzo dobrej znajomości rynku systemów grzewczych ekspert z pewnością doradzi nam urządzenie, które będzie najbardziej odpowiednie dla naszego domu.
Wybór pompy ciepła: Jakie kryteria wziąć pod uwagę?
Mimo pozytywnej rekomendacji eksperta większość inwestorów chce samodzielnie ocenić adekwatność doboru pompy ciepła do swoich potrzeb i oczekiwań. Jakie kryteria należy wziąć wówczas pod uwagę?
Na rynku dostępnych jest kilka typów pomp ciepła. To pompy powietrzne, wodne i gruntowe. W Polsce najczęściej wybierane i montowane są pompy powietrzne. Wynika to z ograniczonych kosztów instalacyjnych oraz coraz większej skuteczności oferowanych urządzeń. W uzasadnionych przypadkach inwestorzy decydują się również na instalację pompy gruntowej. Ta sprawdza się najlepiej wówczas gdy dysponujemy odpowiednio dużą działką, na której możemy zainstalować wymiennik poziomy. W przypadku działek o ograniczonej powierzchni niezbędny jest wybór wymiennika pionowego. Jednak jego instalacja wiąże się z wyższymi kosztami, co przekłada się na wyższe koszty montażu pomy.
Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku większości nieruchomości. Za jej wyborem przemawiają:
- - wysoka wydajność,
- - tani i bezproblemowy montaż,
- - możliwość wykorzystania pompy ciepła jako dodatkowego źródła ciepła dla nieruchomości.
Czy warto zwracać uwagę na COP?
COP (z j. ang. Coefficient of Performance) to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. Dla wielu inwestorów COP jest swoistym wyznacznikiem sprawności pompy, a co za tym idzie wartością decydującą o zakupie konkretnego urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że COP jest parametrem zmiennym. Jego wartość zależy od wielu czynników, takich jak:
- - temperatura zewnętrzna,
- - temperatura zasilania współpracującej z pompą instalacji.
Podany przez producenta współczynnik wydajności to parametr uzyskany podczas badań pompy ciepła w konkretnych, zdefiniowanych warunkach. Gdy urządzenie będzie pracowało w naszym domu warunki te mogą podlegać wielokrotnym zmianom, tym samym wpływając na zmianę wartości współczynnika wydajności zainstalowanej pompy ciepła.