Ranking pomp ciepła

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?

Wybór pompy ciepły to często najlepsze z możliwych rozwiązań, jeśli poszukuje się oszczędności w ogrzewaniu domu. Koszt wykonania instalacji jest względnie niewysoki, a spodziewane oszczędności bardzo zachęcające. Największy problem w trakcie wyboru najlepszej pompy ciepła dotyczy sposobu jej zasilania. Do dwóch najpopularniejszych typów należą pompy powietrzne oraz gruntowe. Które z nich warto wybrać? Poniżej przyglądamy się z bliska obu kategoriom urządzeń oraz podpowiadamy jakie możliwości i korzyści oferują swoim przyszłym użytkownikom.

Powietrzne pompy ciepła w instalacjach domowych

Pompy powietrzne to urządzenia pobierające energię z powietrza i wykorzystujące ją do zasilania urządzeń grzewczych w danym budynku. Mogą być łączone z instalacjami elektrycznymi lub hydraulicznymi. W ten sposób mogą zasilać zarówno grzejniki odpowiedzialne za ciepło w pomieszczeniach, jak i urządzenia podgrzewające wodę użytkową.

Główną zaletą wyboru powietrznej pompy ciepła jest jej prosty montaż. Nie ma potrzeby wchodzenia w głąb gruntu, ani przeprowadzania innej rozbudowanej instalacji. Ponadto ten typ pompy można połączyć z kotłowniami zasilanymi olejami lub gazowo. Minusem pomp powietrznych jest jednak fakt, że ich wydajność zależy od temperatury panującej na zewnątrz. W okresie zimowym pompy mogą wymagać dodatkowego wsparcia – na przykład dostępu do dodatkowego źródła ciepła.

Pompy ciepła gruntowe i ich najważniejsze atuty

Urządzenia korzystające z energii gruntowej również mają swoje unikatowe zalety. Ich główna część (kolektor lub wymiennik) ulokowana jest w ziemi, a wewnątrz budynku znajduje się sama pompa. Rozwiązanie to jest bardziej stabilne energetycznie niż pompy powietrzne – przez cały rok produkuje identyczną ilość energii, niezależnie od panującej aury pogodowej. Również koszty eksploatacji związane z pompą gruntową są niższe. Ponadto pompy gruntowe mogą pełnić dodatkowe istotne funkcje w okresie letnim – wykorzystywać temperaturę gruntu do chłodzenia pomieszczeń.

Pompy gruntowe mają też swoje minusy. Przede wszystkim – nie wszędzie mogą zostać zamontowane. Konieczne jest posiadanie działki o odpowiednio dużej powierzchni oraz wydzielenie jej części na potrzeby wykonania instalacji.

Którą wersję pompy ciepła wybrać?

Oba typy pompy mają ewidentne plusy, a swym użytkownikom oferują możliwość wygenerowania oszczędności. Wybór konkretnego typu pompy zaczyna się od określenia własnych potrzeb oraz możliwości jakie wiążą się z konstrukcją i ulokowaniem danego budynku. W tym celu warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie. Uogólniając można jednak stwierdzić, że pompy gruntowe są bardziej skuteczne w generowaniu oszczędności, jednak montaż pomp powietrznych jest tańszy.